Átláthatósági törvények külföldön: mások is védekeznek

Bemutatjuk az Amerikai Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Ausztrália és Franciaország saját átláthatósági törvényét, melyek mind hasonlóak a magyarhoz.

Megdöbbentő számok hangzottak el egy brüsszeli EP-ülésen, Guy Verhofstadt már az EU vezetőit kergeti.
„Orbán új törvénye a kritikusokat és a nem kormányzati szervezeteket »külföldi ügynököknek« bélyegzi, egyenesen barátja, Putyin kézikönyvéből. Ez nem az átláthatóságról szól, hanem a félelemről, az irányításról és az ellenvélemény elnyomásáról. Magyarország egypártrendszerré válik, és az EU továbbra is írja a csekkeket.
EU-vezetők... hol vagytok?”
– kelt ki magából az X-en Guy Verhofstadt. A balliberális képviselőtől ugyan nem szokatlan, hogy semmivel nem ért egyet, amit a magyar kormány tesz, de fenti bejegyzése bizonyítja:
a balliberális elit vénájába vág a magyar átláthatósági törvényjavaslat, amelynek felvetése után kiderült: Guy Verhofstadt civilnek mondott szervezete is kapott egy nagyobb összeget, nem is akármiért.
Ezt is ajánljuk a témában
Bemutatjuk az Amerikai Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Ausztrália és Franciaország saját átláthatósági törvényét, melyek mind hasonlóak a magyarhoz.
„Az elmúlt években az Európai Bizottság az amerikai USAID mintájára kialakított egy pénzelosztási rendszert. Liberális, baloldali aktivista csoportokat pénzelnek, amelyek ezután politikai tevékenységet végeznek, főleg választások idején” – vezette le Brüsszelben, az Európai Parlament ülésén Dömötör Csaba, a Fidesz EP-képviselője.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ellenzék orosz mintát emleget, azonban számos nemzetközi példa felhozható, hogy mi ihlette az Országgyűlés előtt fekvő, a közélet transzparenciájáról szóló törvénytervezetet.
Mint a politikus beszédében kifejtette:
Összesen 37 ezer szerződést kötöttek, 17 milliárd euró értékben.
A listán olyan szervezeteket találtunk, amelyek
Jutott egy nagyobb 9sszeg Guy Verhofstadt civilnek mondott szervezetének is.”
„A nagy kasszából tényellenőrnek mondott cenzorokat és médiumokat is pénzelnek. Csak baloldaliakat és liberálisokat. Utóbbiakra csak a tavalyi választási kampány alatt 132 millió eurót költöttek, de azt a listát még nem hajlandóak nyilvánosságra hozni” – tette hozzá a képviselő. „Hiába állítják, ami itt létrejött, annak semmi köze a civil társadalomhoz” – jelentette ki Dömötör Csaba.
„Vajon mennyire független és mennyire civil az a szervezet, amely pár hétig sem tud működni az amerikai demokraták vagy a Bizottság pénze nélkül? Hát semennyire” – húzta alá.
A képviselő rámutatott arra is: a magyar törvényjavaslat célja, hogy átláthatóságot teremtsen az amerikai, noha sokkal-sokkal szigorúbb törvény mintájára. A politikus továbbá arra kérte e Bizottságot, hogy a támogatott médiumok listáját hozza nyilvánosságra. Ha nincs takargatni valójuk, akkor megteszik.
A valódi civilek nevében is köszönjük, a számlát ők állták, és a következményeket is ők viselik”
– zárta szavait.
A politikus nyilatkozatát itt nézheti vissza:
Nyitókép: François WALSCHAERTS / POOL / AFP
***